Založ si blog

Prince Harry ako Náhradník

Ghostwriter: J. R. Moehringer

Bestseller posledných dní, ktorý získal aj miesto v Guinessovej knihe rekordov za najrýchlejší predaj od vydania, opisuje život očami Princa Harryho. Dielo je písané inou osobou.

Čitateľ sa v úvode zoznamuje s kráľovskou britskou rodinou, a samotným princom, ktorý tu figuruje ako náhradník. Keďže prvým synom v poradí je princ William, ten je aj právoplatným dedičom trónu. Harry je len náhrada, teda niekto, kto tu je, keby sa dedičovi niečo stalo. Síce sú vzťahy v rodine „vpísané do skaly“ a síce sa so svojou rolou Harry ani nemusel zmierovať, len ju prijať, po rokoch vyplávajú aj problémy vyplývajúce z nej. Najmä ho trápi úmrtie matky Diany, za ktoré viní paparazov. No médiá a novinári prenasledujú všetkých členov rodiny a musí si na to zvykať spolu s tým, ako vyrastá.

V knihe sa stretávame s jeho životom-štúdiami, vojnou proti Talibanu v Afganistane, misionárskou a charitatívnou činnosťou, životnými láskami, cestovaním. Veľkou časťou života je práve jeho boj s paparazmi.

„Po hamburgeri z McDonaldu mi cigarety chutili, komu nie?“

„Každý je vinný tým, že si kupuje noviny. No dúfajme, že v skutočnosti nikto neverí tomu, čo sa v nich píše.“

„Aká obluda by sa zaoberala sebou a svojím miestom v následníckej línií namiesto toho, aby vítala nový život?“

„Stretnutie s priateľkinou mamou je vždy vyčerpávajúce, no ešte väčšmi vtedy, keď robíte zo života jej dcéry peklo.“

Na jednej strane sa mi páči, že je tu princ vykreslený ako človek, niekto ľudský, niekedy neskúsený, inokedy fajčiaci jointa… na strane druhej až nasledovník misie svojej vlastnej matky Diany, vyjadrujúci sa o svojich blízkych s láskou a pokorou, dodržiavajúci protokol. Dielo sprostredkúva vhľad aj do súkromia princa. Zaujímavý je tu konflikt americko- britský, v podobe začleňovania a postupného odlúčenia princeznej Meghan z kráľovskej rodiny. Uvoľnenosť a trochu typická americká neviazanosť sa tu bije s britskou úzkoprsosťou a konvenčnosťou. Mne sa kniha páčila, konečne po dlhšej dobe čosi, čo sa číta jednoducho, zaujme a čo srší informačným tryskom. Oddychovka, preklad dobrý.

Hodnotenie:9/10

Približuje Majster a Margaréta od Bulgakova povahu sna?

29.03.2024

(Obsahuje dej) Do Moskvy príde sám diabol menom Woland a začnú sa diať, inak bežným ľuďom, čudné veci. Najprv odtrhne hlavu istému Berliózovi električka, pričom Woland mu to predpovedá slovom. Básnik Ivan sa len prizerá, ako umiera jeho známy Berlióz. Následne ujde a behá len v spodkách po uliciach Moskvy, až sa dostane do psychiatrickej liečebne. Tam ho lieči profesor a [...]

Koh-I-Noor

21.03.2024

Keby bolo keby Znie novou básňou Napísať ti chcem láskou Opantaný A Koh-I-Noor ti venujem Premenený Na tuhu v týchto riadkoch Klzkú a vpíjavú Sťa pohľad tvoj Keď si češeš vlasy Narábajúc hrebeňom ako mečom Dosýta ma vypĺňaš Letmo srdečným celkom Ten najväčší diamant Vteká do duše ako malinovka Bublajúca láva Nerozbitný Predsa sa láme O tie pevné pery Keď [...]

Navždy spolu

17.03.2024

„Devätnásteho februára roku tisíc deväťsto osemdesiat šesť sa narodil pre našu vlasť slávny Iluškin Trombnojev. Tento spisovateľ si zasluhuje našu pozornosť. Od útleho veku sa venuje literatúre. V škole prezentoval veršovanky a podobne ako iné deti písal diktáty. Teraz, v tridsiatich šiestich rokoch, dostáva svetaznalú Vajerničovu cenu za literatúru! [...]

macron

Svetoví darcovia prisľúbili Sudánu pomoc vo výške dvoch miliárd eur. Už rok tam zúri občianska vojna

15.04.2024 23:46

Macron to oznámil na záver medzinárodnej konferencie v Paríži. Jej cieľom bolo získať podporu pre Sudáncov.

Biden, fiala

USA aj Európa musia aktívne pomáhať Ukrajine, povedal Fiala po stretnutí s Bidenom

15.04.2024 22:25, aktualizované: 16.04.2024 00:20

Biden podľa Fialu opakovane ocenil úlohu Českej republiky v súčasnom svete, okrem iného českú iniciatívu nakúpiť muníciu pre Ukrajinu, aj vzájomné vzťahy.

Trump, súd

Začal sa proces s Trumpom v kauze podplácania pornoherečky. Zatiaľ sa nedarí vybrať porotcov

15.04.2024 22:14, aktualizované: 23:26

Donald Trump sa ako prvý exprezident v dejinách USA postaví pred súd v trestnom konaní.

maryland, baltimore, most, fbi, loď

Tragický pád mosta v Baltimore vyšetruje FBI

15.04.2024 19:41

Vyšetrovatelia skúmajú najmä elektrický systém lode ale i to, či boli dodržané všetky federálne zákony.

Vladimír Garaj

Každá ruža má aj tŕne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 49
Celková čítanosť: 55351x
Priemerná čítanosť článkov: 1130x

Autor blogu