Založ si blog

Dážďovka

Chlapci sa spolu hrávali na Bordého ulici. Keď boli pekné slnečné letné dni, zhotovili si kuše a strieľali s nimi. Napäto čakali, kedy zaprší. Z úkrytov potom budú vyliezať dážďovky a tie bývajú najlepšími terčami.

„Jožo, trafil si ju?“

„Priamo do obrúčky- to je ako do srdca.“ odpovedá rozjarene Mišovi kamarát… „Pozri, koľko odtiaľ tečie krvi!“

O dvadsaťpäť rokov leží Jožo v byte smutno sám. Miša už nestretáva. Hlavou mu víria toho dňa čudesné obrazy. Nedávno sa vrátil z Himalájí, ktoré ho prestúpili silným duchovnom. A síce i študoval princípy budhizmu, cíti sa ako odľud. Už je to cez dvadsať rokov… Prečo sa mi začali v mysli ukazovať tie dážďovky, čo sme do nich s Mišom strieľali? Jožo má po rokoch neznesiteľné výčitky svedomia. Síce je už dospelý muž, skúsenejší a samozrejme by nič podobné už nerobil, minulosť nevie oklamať.

Akoby z diaľky k nemu doliehal prísny hlas budhistického mnícha: „Tú smrť si budeš nosiť v srdci!“ Jožo zapotený, spomína si na slovo karma a špekuluje, či sa ho to tiež náhodou netýka. Potom prerečie cez zuby do ticha izby: „Nemal som ju zabíjať!“

Ďalšieho dňa vidí všade dážďovky, síce je slnečno. Nevyspal sa z toho. Obrúčkavce obývajú jeho myseľ. Z výčitiek vznikli vidiny, ktoré ho umárajú a on nesmelo pobehuje chorľavý po byte. Teraz sa mi to vracia. Ako si poradím? Kto mi pomôže?

Rozhodne sa podstúpiť cestu poznania, akúsi sútru. Videl to vo filme. To mu možno pomôže. A vyrazí na výstup. Dážďovky sú naozaj všade… A nedá mi to pokoja, nedá– defiluje si v mysli zdesene.

Kráča a dúfa, že mu niekto pomôže. Je mu naozaj zle. Samozrejme je smutný, že obrúčkavca v detstve zabil, no plakať nemôže. Nejde to. Pritom sa mu zdá, že to by potreboval. Cíti prvý krát pri chôdzi, že slzy by mu priniesli vykúpenie. No nemá sa s kým o tom porozprávať. Ľudia by ho mali najskôr za blázna.

Ide celý deň na ďaleký kopec. Neje, nepije, vidiny neustupujú… Akoby som nevedel precítiť tú malú smrť. Musím sa zbaviť žiadostivosti, to mi zmierni utrpenie– premýšľa nad Budhovou múdrosťou.

A potom podvečer, len kúsok od cieľa sa mu podlomia nohy a on padá na zem. Plače nad sebou, v bolestiach a strachu sa zvíja, vidí ranu dážďovky, z ktorej tečie krv. Musela to mať ťažké, chuderka, asi tak ťažké, ako ja teraz– prebehne mu mysľou. Možno ešte viac. Potom pozerá beznádejne k nebu a myslí si, že umiera. Opúšťa sa. V tom mu z kútika oka vypadne na líce slza za malú bojovníčku.

Jožo sa po hodine spánku vzchopí a dokončí výstup. Vidiny postupne miznú. Cíti sa oveľa lepšie. A i keď je smädný a hladný, vydrží aj cestu späť domov. Musel sa stať onou dážďovkou, precítiť ľútosť, aby sa srdce upokojilo. Musel nahliadnuť do očí smrti, aby mu bolo odpustené.

Kríž

10.04.2023

Dvaja muži sa rozprávajú pri obede. Sú to dávni priatelia. Jeden sa potrebuje posťažovať druhému: „Vieš, keď ja mám taký veľký kríž!“ Dojedia. Ten druhý muž poklepe toho prvého po pleci a povie mu: „Poď so mnou, musím ti niečo ukázať…“ Sadnú teda do auta a prejdú ďaleko až na miesto, kde ten muž býva. Vystúpia z auta a ten mu [...]

Polená

26.03.2023

Stretne sa Gusto so Životom. Chce ho lepšie spoznať: „Ahoj, ja som Gusto! Povedz mi niečo o sebe…“ „Som Život. A hádžem ľuďom polená pod nohy…“ Gusto neveriacky pokrúti hlavou: „Aj mne budeš hádzať?“ „Iste!“ A tak letí vzduchom… prvé poleno… druhé poleno… tretie poleno… štvrté poleno… Z diaľky sa len [...]

Sedmospáč

20.01.2023

Na Jarmovej ulici v malej dedine na okraji krajiny žila rodina Vojavojíčekovcov. Miesto bolo ako stvorené pre život- neďaleko statku boli lesy a široké pestrofarebné lúky. Otcom rodiny bol August Vojavojíček, hospodár, večne mĺkvy muž niečo po štyridsiatke, ktorý prebral hospodárstvo po svojom otcovi. Vzal si za ženu múdru Filoménu, ktorá si muža veľmi [...]

cirkev, kňaz, biblia, omša, kostol, kresťania, kríž, Kristus, Ježiš

Niekoľko základných škôl v Utahu zakázalo Bibliu kvôli "vulgarite a násiliu"

03.06.2023 20:49

Zákaz prichádza v čase, keď sa konzervatívci v niektorých amerických štátoch usilujú o zákaz výučby o témach, ako sú práva komunity LGBT alebo rasová identita.

Srbsko / Kosovo / KFOR /

EÚ pohrozila Srbsku a Kosovu sankciami, ak nezabránia opakovaniu násilností

03.06.2023 19:45

EÚ vyzvala na urýchlené obnovenie pokoja v severnej časti Kosova, kde koncom mája srbskí militanti počas protestov zaútočili na mierové jednotky NATO.

rasto kuzel linkedin

Manipulácia volieb sa nedeje pri urnách. Odborník: Nové nástroje ovplyvňujú voličov sofistikovanejšie

03.06.2023 19:00

Rusko už voľby ovplyvňovalo v USA aj pri Brexite. Neboli by sme prví.

Eurofighter

Berlín vyzval Čínu, aby zastavila nábor bývalých nemeckých vojenských pilotov. Obáva sa vyzradenia tajomstva NATO

03.06.2023 18:39

Zmienení nemeckí piloti lietali na stíhačkách Eurofighter a zúčastňovali sa na cvičeniach NATO.

Vladimír Garaj

Od malička cítim veľkú potrebu sa vyjadriť inak ako len ústne. Vyštudoval som Jesseniovu lekársku fakultu v Martine. Vydal som fotografický cestopis z mojich ciest po Nepále a fantastickú literatúru. Okrem toho sa venujem poviedke a písaniu básní. Rád čítam.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 13954x
Priemerná čítanosť článkov: 1163x

Autor blogu

Kategórie