Založ si blog

Ovocie hnevu ma presvedčilo, že človek to len tak ľahko nevzdá

(Obsahuje dej)

Rodina Joadovcov žije kdesi v Amerike na vidieku. Prídu traktory a oberú ju pod záštitou banky o polia, úrodu i domy. Sú vyvlastnení a preto sa rozhodnú vycestovať do Kalifornie. Je to 2000 míľ na západ. Musia predať staré veci a kúpiť si nákladné auto na cestu.

Cestuje ich vedno dvanásť. Syn Tom, ktorý práve prichádza z väzenia, Casy-ktorého stretne cestou a bol bývalým kazateľom, matka, otec Tom Joad menovec, tehotná Ruža Sáronská so svojim mužským Conniem, dedko, babka a deti Ruth a Winfield, ďalej Tomov brat Noah a ešte ďalší brat Al.

Príbeh sa odvíja od tejto cesty za pomarančmi do nového domova- stretávanie ľudí po ceste, čerpacie stanice, oprava oje, prespávanie v stane, varenie na ohni. Aj keď majú dva súdky bravčoviny zo svíň, ktoré zabili pred odchodom z domova, postupne sa im jedlo míňa a dochádza im aj finančný rozpočet. Ten nebol príliš veľký. Počas cesty prežívajú hlavní hrdinovia rôzne situácie, posilňujú sa vzťahy, umiera dedko i babka so svojimi drobnými životmi, Ruža sa nechá maznať vystatovačnosťou Connieho, deti sa hrajú, sú odkrývané aj malé sny niektorých postáv.

Postupne cestou zisťujú, že nájsť prácu je v Kalifornii problém, pretože tam prichádza asi tristo tisíc ďalších vysťahovalcov. Miestni ich volajú Okiovia. Títo ľudia, tak ako aj Joadovci, žijú z ruky do úst, míňajú posledné úspory, stanujú na rôznych miestach neďaleko preslávenej cesty šesťdesiatšesť. Príbeh začne byť strhujúci, keď z rodiny niektorí ako Noah odchádzajú žiť na vlastnú päsť… keď nemajú kde spať, umyť sa… keď nemajú čo jesť a práca je len o zbere broskýň, čo veľmi nevynáša. Tom pri jednom stretnutí zabije počas chystajúceho sa protestu v tábore chlapa a musí sa skrývať. Al, ktorý je dobrý šofér a vyzná sa v autách, zas poškuľuje po dievkach. Dej je umne seknutý pred zimou, kedy nie sú možné zbery plodín a zarábanie na jedlo touto cestou.

„Tuším má len samé zuby múdrosti.“
„Vláda sa viac zaujíma o mŕtvych než o živých.“
„V dušiach ľudí ovocie tohto hnevu dužnatie, nalieva sa a oťažieva, aby čoskoro dalo úrodu.“

John (Ernest) Steinbeck – sociálny román z prostredia Ameriky. Životnú cestu mal autor zložitú, prežil rôzne zamestnania. Bol to skôr utiahnutý, skromný pozorovateľ. Opisuje hlavne ľudí z vidieka, nie z veľkomiest. Niektorí kritici radili román Ovocie hnevu (1939) za najlepší sociálny román 20.storočia. Motív zabitia, boj o existenciu, viera, súdržnosť rodiny i láska na pozadí materiálneho nedostatku. John ukazuje človeka biedy, statočného a pracovitého, nevzdávajúceho sa, čeliaceho novým dejinám.

V roku 1940 získava Steinbeck Pulitzerovu cenu za tento román. V diele odkazuje autor na Veľkú hospodársku krízu, ktorá začala obrovským prepadom akcií na americkej burze (1929) a trvala do polovice 30.rokov 20. storočia.

Dievčatko za plotom

08.05.2024

(Ku dňu vítazstva nad fašizmom) Dievčatko za plotom Pozemku bez brány Ako si sa dostalo Tam kde sejú vrany Smrť Nie je cesty von Chybuje východ Na nebi žiari spln A mne je clivo Pri myšlienke Že sa stratíš navždy Tvárou bez sĺz Len z výčitky vráska Hľadáš už aj kazateľa V tak mladom veku Obyčajný lúč svetla Snáď ti dá najesť A pohladí ťa po vlasoch Tu sa totiž [...]

Pozor, žena na obzore!

17.04.2024

Pozor, žena na obzore! Trúchlivosť márnivosť na dlhých pekných nohách… Nie vždy je potrebnou často seba vyzdvihne! Skúsiť a či nie? Oddať sa zmyselným hrám? Oči mačky, necht ostrý všehochuť, nezáujem zato zrak bystrý jej pohľadu neunikne nič! Ochota byť, budovať ó, to áno! Aj przniť, prefíkane skúšať sa hrať. Som klbko? Som myš? Horkýže! S jemným [...]

Približuje Majster a Margaréta od Bulgakova povahu sna?

29.03.2024

(Obsahuje dej) Do Moskvy príde sám diabol menom Woland a začnú sa diať, inak bežným ľuďom, čudné veci. Najprv odtrhne hlavu istému Berliózovi električka, pričom Woland mu to predpovedá slovom. Básnik Ivan sa len prizerá, ako umiera jeho známy Berlióz. Následne ujde a behá len v spodkách po uliciach Moskvy, až sa dostane do psychiatrickej liečebne. Tam ho lieči profesor a [...]

nehoda, autobus

Nehoda autobusu v Turecku si vyžiadala 10 obetí a 39 zranených

26.05.2024 21:41

Autobus narazil do nákladného auta a dvoch ďalších vozidiel.

Gitanas Nauséda

Nauséda obhájil post litovského prezidenta, premiérku suverénne porazil. Šimonyté priznala porážku

26.05.2024 21:20, aktualizované: 22:12

Nauséda vyhral aj prvé kolo prezidentských volieb, získal 44 percent hlasov.

dunaj, zrazka

Našli šiestu obeť zrážky lodí na Dunaji, český kapitán žijúci na Slovensku bol opitý

26.05.2024 21:00

Telo 30-ročného muža objavili pri obci Szigetújfalu, 48 kilometrov južne od Budapešti.

SR Bratislava vozidlá historické 500 km BAX

Železnice vypravili najdlhší vlak vo svojej histórii, viezol vzácny náklad

26.05.2024 20:01

Mimoriadny vlak dorazil do metropoly východu v nedeľu popoludní po siedmich hodinách cesty.

Vladimír Garaj

Každá ruža má aj tŕne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 52
Celková čítanosť: 61351x
Priemerná čítanosť článkov: 1180x

Autor blogu