Založ si blog

Prince Harry ako Náhradník

Ghostwriter: J. R. Moehringer

Bestseller posledných dní, ktorý získal aj miesto v Guinessovej knihe rekordov za najrýchlejší predaj od vydania, opisuje život očami Princa Harryho. Dielo je písané inou osobou.

Čitateľ sa v úvode zoznamuje s kráľovskou britskou rodinou, a samotným princom, ktorý tu figuruje ako náhradník. Keďže prvým synom v poradí je princ William, ten je aj právoplatným dedičom trónu. Harry je len náhrada, teda niekto, kto tu je, keby sa dedičovi niečo stalo. Síce sú vzťahy v rodine „vpísané do skaly“ a síce sa so svojou rolou Harry ani nemusel zmierovať, len ju prijať, po rokoch vyplávajú aj problémy vyplývajúce z nej. Najmä ho trápi úmrtie matky Diany, za ktoré viní paparazov. No médiá a novinári prenasledujú všetkých členov rodiny a musí si na to zvykať spolu s tým, ako vyrastá.

V knihe sa stretávame s jeho životom-štúdiami, vojnou proti Talibanu v Afganistane, misionárskou a charitatívnou činnosťou, životnými láskami, cestovaním. Veľkou časťou života je práve jeho boj s paparazmi.

„Po hamburgeri z McDonaldu mi cigarety chutili, komu nie?“

„Každý je vinný tým, že si kupuje noviny. No dúfajme, že v skutočnosti nikto neverí tomu, čo sa v nich píše.“

„Aká obluda by sa zaoberala sebou a svojím miestom v následníckej línií namiesto toho, aby vítala nový život?“

„Stretnutie s priateľkinou mamou je vždy vyčerpávajúce, no ešte väčšmi vtedy, keď robíte zo života jej dcéry peklo.“

Na jednej strane sa mi páči, že je tu princ vykreslený ako človek, niekto ľudský, niekedy neskúsený, inokedy fajčiaci jointa… na strane druhej až nasledovník misie svojej vlastnej matky Diany, vyjadrujúci sa o svojich blízkych s láskou a pokorou, dodržiavajúci protokol. Dielo sprostredkúva vhľad aj do súkromia princa. Zaujímavý je tu konflikt americko- britský, v podobe začleňovania a postupného odlúčenia princeznej Meghan z kráľovskej rodiny. Uvoľnenosť a trochu typická americká neviazanosť sa tu bije s britskou úzkoprsosťou a konvenčnosťou. Mne sa kniha páčila, konečne po dlhšej dobe čosi, čo sa číta jednoducho, zaujme a čo srší informačným tryskom. Oddychovka, preklad dobrý.

Hodnotenie:9/10

Domov a svet alebo čosi od Thákura

17.01.2024

(Obsahuje dej) Hlavnými postavami v tejto knižke sú Bimalá, Nikhil a Sundeep. Bimalá je manželkou Nikhila, maharadžu v Indii. Žijú si spolu svorne, dodržiavajúc prísne spoločenské a náboženské pravidlá. Sundeep príde medzi nich ako známy, porozprávať sa s Nikhilom o vláde, teda rozobrať veci politické. Je to oproti Nikhilovým konzervatívnym a tradicionalistickým [...]

Kvetnatá obloha

30.12.2023

Kvetnatá obloha Zjavenie lúčov A hodiny obrátené Dolu tvárou Skúšaš či neprší Dlaňou A ja len mlčím Kvapky sa odrážajú Na svete Kde nie je viac slov

V presklených perinách

28.12.2023

Tŕňová koruna Jazdí na čele sveta Radí ako ísť a kam A rytier ako špirála Ku hviezdam sám Vzdychá a trápi sa Neverný ľud Kreše iskru z pohára Ten chlap – zbitý pes Mať nad ním rumázga A otvoria sa hroby Hmlisté videnia Všakmysliac sme svoji I keď si čierna dáma A hlad sejúci do kostí Smútok a strach Ukradnú ti život V presklených perinách

Netanjahu

Netanjahu predstavil plán na povojnové usporiadanie v Pásme Gazy

23.02.2024 12:05

Izrael bude mať po skončení vojny s Hamasom pod kontrolou bezpečnosť v demilitarizovanom Pásme Gazy a bude sa zapájať do tamojších civilných záležitostí.

lavrov

Lavrovovi v Brazílii odmietli dotankovať lietadlo, minister je totiž na americkom sankčnom zozname

23.02.2024 11:47

Ruský minister tak hľadal alternatívy, aby nemusel zrušiť stretnutie s prezidentom.

Vladimír Garaj

Každá ruža má aj tŕne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 49692x
Priemerná čítanosť článkov: 1104x

Autor blogu