Založ si blog

Prince Harry ako Náhradník

Ghostwriter: J. R. Moehringer

Bestseller posledných dní, ktorý získal aj miesto v Guinessovej knihe rekordov za najrýchlejší predaj od vydania, opisuje život očami Princa Harryho. Dielo je písané inou osobou.

Čitateľ sa v úvode zoznamuje s kráľovskou britskou rodinou, a samotným princom, ktorý tu figuruje ako náhradník. Keďže prvým synom v poradí je princ William, ten je aj právoplatným dedičom trónu. Harry je len náhrada, teda niekto, kto tu je, keby sa dedičovi niečo stalo. Síce sú vzťahy v rodine „vpísané do skaly“ a síce sa so svojou rolou Harry ani nemusel zmierovať, len ju prijať, po rokoch vyplávajú aj problémy vyplývajúce z nej. Najmä ho trápi úmrtie matky Diany, za ktoré viní paparazov. No médiá a novinári prenasledujú všetkých členov rodiny a musí si na to zvykať spolu s tým, ako vyrastá.

V knihe sa stretávame s jeho životom-štúdiami, vojnou proti Talibanu v Afganistane, misionárskou a charitatívnou činnosťou, životnými láskami, cestovaním. Veľkou časťou života je práve jeho boj s paparazmi.

„Po hamburgeri z McDonaldu mi cigarety chutili, komu nie?“

„Každý je vinný tým, že si kupuje noviny. No dúfajme, že v skutočnosti nikto neverí tomu, čo sa v nich píše.“

„Aká obluda by sa zaoberala sebou a svojím miestom v následníckej línií namiesto toho, aby vítala nový život?“

„Stretnutie s priateľkinou mamou je vždy vyčerpávajúce, no ešte väčšmi vtedy, keď robíte zo života jej dcéry peklo.“

Na jednej strane sa mi páči, že je tu princ vykreslený ako človek, niekto ľudský, niekedy neskúsený, inokedy fajčiaci jointa… na strane druhej až nasledovník misie svojej vlastnej matky Diany, vyjadrujúci sa o svojich blízkych s láskou a pokorou, dodržiavajúci protokol. Dielo sprostredkúva vhľad aj do súkromia princa. Zaujímavý je tu konflikt americko- britský, v podobe začleňovania a postupného odlúčenia princeznej Meghan z kráľovskej rodiny. Uvoľnenosť a trochu typická americká neviazanosť sa tu bije s britskou úzkoprsosťou a konvenčnosťou. Mne sa kniha páčila, konečne po dlhšej dobe čosi, čo sa číta jednoducho, zaujme a čo srší informačným tryskom. Oddychovka, preklad dobrý.

Hodnotenie:9/10

O žabách a neľuďoch

11.07.2024

„Je to idiot, dávno to vravím!“ rozčuľoval sa starý Hudson. „Nič celé dni nerobí, len sa hrá!“ „Nechaj ho… veď vidíš, že sa ťa bojí!“ odvetila mama dieťaťa Aaren. A skutočne. Ten dvanásťročný chlapec sa tisol matke pod sukňu, so sklonenou hlavou. Oči privreté, sípavo [...]

Píšem perom

07.07.2024

Píšem perom Raz daroval mi ho jeden muž Čelo mu žiarilo Každým dňom Srdce pokojne bilo Každým dňom Aj keď mal menej vlasov už Bol to dobrý muž Len osamelý cítil sa niekedy Tam v lesoch zajtrajška Pritom takých preplnených Kvetmi a vôňou sena (2008)

Zamyslenie o živote z pera medveďa, ktorý vie, kde je med

30.06.2024

(Turistické myšlienky, jún 2024) Ľudia vymysleli pomenovanie medveď, lebo medvede vedia, kde je med. Ktosi ešte k tomu pridal príbeh… Slovo medveď vzniklo údajne z ľudského lamentovania: „Čo je to za zviera?“ Povedal jeden človek, keď kohosi z nás medveďov uvidel v lese. Druhý mu odpovedal: „Veď meeed!“ A mávol rukou. Ten prvý o tom potom [...]

biden, obama

Už aj Obama spochybňuje Bidena: Šance na triumf klesli, mal by zvážiť životaschopnosť kandidatúry

18.07.2024 22:40

Obama údajne v zákulisí vyjadril obavy, že prieskumy verejnej mienky sa od Bidena odkláňajú a opúšťajú ho darcovia jeho kampane.

republikáni trump

Republikáni na zjazde nosia obväzy na uchu zo solidarity s Trumpom

18.07.2024 22:12

Trump prišiel na zjazd strany s obväzom na pravom uchu, ktoré mu postrelil atentátnik.

Ľupták

Poslanca Ľuptáka napadli v Humennom, v pondelok spochybňoval útok Ruska na nemocnicu v Kyjeve

18.07.2024 21:40, aktualizované: 21:53

Poslanec za SNS Ivan Ševčík a člen strany Národná koalícia informoval, že v Humennom napadli jeho kolegu Pavla Ľuptáka.

Just Stop Oil Protest

Britskí aktivisti si vypočuli bezprecedentný trest za nenásilný protest. Sudca: Ste fanatici

18.07.2024 20:32

Podľa prokurátorky Jocelyn Ledwardovej ekonomické náklady protestu dosiahli najmenej 770 000 libier.

Vladimír Garaj

Každá ruža má aj tŕne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 57
Celková čítanosť: 68198x
Priemerná čítanosť článkov: 1196x

Autor blogu