Založ si blog

Prepracovaný Stoneov Grécky poklad je malou oslavou veľkého archeológa

(Obsahuje dej)

Príbeh o živote a diele archeológa Heinricha Schliemanna a jeho manželky Sofie je aj príbehom o objavení Tróje a Mykénskych hrobov. Heinrich vyrastá bez mamy. V detstve sa k nemu dostane knižka o Tróji, síce nemá riadne vzdelanie a pracuje v obchode, už vtedy sa rozhodne nájsť toto mesto. Zoznámi sa s Homérom a jeho Iliadou a Odysseiou. Z Homéra čerpá celý život. Stretne sa na popud biskupa s gréckou ženou Sofiou a dajú sa dokopy. Ich manželstvo je sprostredkované. Je o tridsať rokov mladšia, pekná, tiež má rada grécku kultúru. Heinrich o nej hovorí ako o svojom „gréckom poklade“. Predtým má prvú manželku Jekaterinu z Ruska, s ktorou sa rozídu. Sofia mu splodí dve deti: Andromachu a Agamemnóna. 

Príbeh je pretkaný objavovaním Tróje, Priamovho pokladu či kráľovskej hrobky v Mykénach, ako aj konfliktami s vedcami či novinovou kritikou. Heinrich je prchký a zapálený pre vec. Je archeológom z vášne, je milionár, k čomu dôjde vlastným úsilím. Prenajíma byty v Paríži, má akcie v Amerike či v Rusku. Sofia si zakladá na gréckych mravoch a svojej rodine-otcovi, matke a súrodencoch. V deji sú spomínané časté cesty manželov po svete, spory o Priamov poklad, múzeá, sťahovanie rodiny na pozadí veľkých Heinrichových príjmov. Do vykopávok investuje tento muž veľa času a aj finančných prostriedkov. Nakoniec ochorie na obe uši a v Taliansku umiera. Sofia je z toho zdrvená. Heinrich Schliemann má postavenú kryptu na Aténskom cintoríne. Objavil veľký zlatý poklad ako v Tróji, tak aj v Mykénach. Kopal aj na iných miestach. Sofia ho vždy sprevádzala.

„Sám si vravel, že človek, ktorý zaplatí odborníkovi za radu a potom sa jej nedrží, je blázon.“
„Nesmie zostať osamelý bez svojich kníh, ktoré by sa mu prihovárali.“
„Osamotená žena, pomyslela si, je najúbohejšie stvorenie na svete.“

 
Autor je jeden z mála, ktorý písal životopisné príbehy o slávnych osobnostiach takto prepracovane. Aj kniha Smäd po živote je dobrá. Bol to Američan. Vedno napísal pätnásť kníh. Nakoľko sa mi spočiatku javilo spracovanie hodne naivné, prikláňam sa k hodnoteniu 7/10. No preklad je dobrý. Kniha prehĺbila moje poznatky z archeológie, myslím, že stojí za prečítanie. Je dosť objemná. V závere som mal celkom ucelený obraz doby, teda z obdobia 1860-90. Aj keď si myslím, že tento obraz je skreslený-trošku mi vadilo, že sa prežitok starých čias miestami prelieval s našimi časmi-hlavne čo sa vyjadrovania týka. Možno to ale bol len môj dojem. Na druhej strane, veľmi hodnotné sú podľa mňa v diele opisy stravovania v tých časoch, teda hlavne grécka kuchyňa. Miestami sa mi zbiehali slinky.

O žabách a neľuďoch

11.07.2024

„Je to idiot, dávno to vravím!“ rozčuľoval sa starý Hudson. „Nič celé dni nerobí, len sa hrá!“ „Nechaj ho… veď vidíš, že sa ťa bojí!“ odvetila mama dieťaťa Aaren. A skutočne. Ten dvanásťročný chlapec sa tisol matke pod sukňu, so sklonenou hlavou. Oči privreté, sípavo [...]

Píšem perom

07.07.2024

Píšem perom Raz daroval mi ho jeden muž Čelo mu žiarilo Každým dňom Srdce pokojne bilo Každým dňom Aj keď mal menej vlasov už Bol to dobrý muž Len osamelý cítil sa niekedy Tam v lesoch zajtrajška Pritom takých preplnených Kvetmi a vôňou sena (2008)

Zamyslenie o živote z pera medveďa, ktorý vie, kde je med

30.06.2024

(Turistické myšlienky, jún 2024) Ľudia vymysleli pomenovanie medveď, lebo medvede vedia, kde je med. Ktosi ešte k tomu pridal príbeh… Slovo medveď vzniklo údajne z ľudského lamentovania: „Čo je to za zviera?“ Povedal jeden človek, keď kohosi z nás medveďov uvidel v lese. Druhý mu odpovedal: „Veď meeed!“ A mávol rukou. Ten prvý o tom potom [...]

biden, obama

Už aj Obama spochybňuje Bidena: Šance na triumf klesli, mal by zvážiť životaschopnosť kandidatúry

18.07.2024 22:40

Obama údajne v zákulisí vyjadril obavy, že prieskumy verejnej mienky sa od Bidena odkláňajú a opúšťajú ho darcovia jeho kampane.

republikáni trump

Republikáni na zjazde nosia obväzy na uchu zo solidarity s Trumpom

18.07.2024 22:12

Trump prišiel na zjazd strany s obväzom na pravom uchu, ktoré mu postrelil atentátnik.

Ľupták

Poslanca Ľuptáka napadli v Humennom, v pondelok spochybňoval útok Ruska na nemocnicu v Kyjeve

18.07.2024 21:40, aktualizované: 21:53

Poslanec za SNS Ivan Ševčík a člen strany Národná koalícia informoval, že v Humennom napadli jeho kolegu Pavla Ľuptáka.

Just Stop Oil Protest

Britskí aktivisti si vypočuli bezprecedentný trest za nenásilný protest. Sudca: Ste fanatici

18.07.2024 20:32

Podľa prokurátorky Jocelyn Ledwardovej ekonomické náklady protestu dosiahli najmenej 770 000 libier.

Vladimír Garaj

Každá ruža má aj tŕne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 57
Celková čítanosť: 68194x
Priemerná čítanosť článkov: 1196x

Autor blogu